دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چیست؟ انواع و کاربرد دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چیست ؟

یکی از متداولترین ابزارهایی که در بسیاری از مکانها دیده می شود دوربین مداربسته میباشد. حال دوربین مداربسته چیست ؟ سیستمی کارا که به سرعت در بین گروه های مختلف محبوبیت پیدا کرده است. گرچه این محبوبیت در ابتدا به کندی بدست آمد. اما به تدریج با افزایش قابلیتها توانست علاوه بر کاربرد فقط نظارتی به طور محدود، کاربردهای تشخیصی و نظارتی با گستره بیشتر نیز داشته باشد.

 

اهداف استفاده از دوربین مداربسته

اهداف استفاده از دوربین مداربسته از این سیستم اغلب برای نظارت در مناطقی که نیازمند امنیت است، استفاده می شد.

اهداف استفاده از دوربین مداربسته

از این سیستم اغلب برای نظارت در مناطقی که نیازمند امنیت است، استفاده می شد. حال این اهداف در جهت بهبود و بالا بردن راندمان کاری و کاهش هزینه ها و… تغییر یافته اند. به طور مثال دوربین در فروشگاه صرفاً جهت نظارت بر مشتریان و پیشگیری از سرقت و سوء رفتار نصب می شد. در حالیکه امروزه قابلیتهای این سیستم در فروشگاه ها می تواند تأثیر زیادی بر میزان فروش و سود حاصل از آن داشته باشد.

 

بسیاری از ادارات، خیابان ها و حتی خانه ها به چنین فناوری مجهز هستند. با توجه به اهداف مختلف از دوربین با قابلیتهای متنوع مورد استفاده افراد است. قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته این امکان را به مجموعه یا سازمان می دهد که از چهره کارکنان خود کتابخانه ای داشته باشد. با استفاده از آن، اجازه ورود و خروج با شناسایی هر فرد داده می شود.

 

دوربین مداربسته با قابلیت شمارش افراد مدیریت و نظارت را در مکان های شلوغ و پرتردد آسان و هدفمندتر می کند. با جمع آوری اطلاعات از این نوع دوربین ها تصمیمات بهتری در توزیع نیروی انسانی در مواقع نیاز اتخاذ می شود. سایر فناوری ها همچون قابلیت دید در شب، قابلیت تشخیص نفوذ، قابلیت تشخیص حرکت، WDR و صدها نوآوری دیگر کار نظارت و اهداف امنیتی را بسیار آسانتر از همیشه کرده است.

 

 

عبارت دوربین مداربسته چیست ؟

عبارت دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته یا همانClosed Circuit Television که به اختصار CCTV است،

 

دوربین مداربسته یا همانClosed Circuit Television که به اختصار CCTV است، در اصطلاح تلویزیون مدار بسته ترجمه شده است. به صورت کلی می توان به آن سیستم نظارت تصویری گفت. از این سیستم برای انتقال سیگنال تصویر به نقطه ای خاص استفاده می شود. همان طور که از نامش پیداست در مدار بسته و بر خلاف تلویزیون سیگنال آن به طور آزاد توزیع نمی شود. سیگنال در یک شبکه بسته ما بین دوربین، دستگاه ضبط و نمایشگر (مانیتور یا تلویزیون) منتشر می گردد.

 

 

اجزا سیستم دوربین مداربسته چیست ؟

اجزا سیستم دوربین مداربسته چیست ؟

در حالت کلی و به زبان ساده دوربین بخشی از یک سیستم مداربسته است

 

در حالت کلی و به زبان ساده دوربین بخشی از یک سیستم مداربسته است که از طریق کابل تصاویر را به جز دیگر انتقال می دهد. دریافت کننده تصاویر می تواند تصاویر را ضبط و نمایش دهد. براساس نوع سیستم انتخابی اجزا در انواع متفاوتی هستند.

 

سرور: در مداربسته دستگاه سرور (DVR یا NVR) تصاویر ارسال شده از دوربین ها را دریافت و ثبت می کند. امکان مدیریت آنها را نیز فراهم می آورد.

دوربین مداربسته: دریافت تصاویر از مکان مورد نظر و ارسال آن به سرور به عهده آن است.

حافظه یا هارددیسک: ضبط تصاویر در سرور را میسر می سازد.

منبع تغذیه: برای تأمین برق دوربین ها نیاز به منبع تغذیه ایست که ولتاژ برق شهر را به ۱۲ ولت تغییر دهد.

کابل: اتصال دهنده دوربین به سرور.

اتصالات: اتصال کابلها به تجهیزات مدار بسته از طریق سوکتهای مخصوص.

کابل برق: اتصال دهنده دوربین ها و منبع تغذیه.

 

 

روی کار آمدن دستگاه های DVR

روی کار آمدن دستگاه های DVR

با پیشرفت در فناوری دیجیتال، دستگاه های VCR با ضبط کننده های دیجیتال با نام DVR جایگزین شدند.

 

با پیشرفت در فناوری دیجیتال، دستگاه های VCR با ضبط کننده های دیجیتال با نام DVR جایگزین شدند. این دستگاه های ضبط توانستند سیستم های دوربین مدار بسته را ساده تر و کاربر پسند تر کنند.

 

اکنون فناوری مولتی پلکسرها در این دستگاه ها ادغام شده اند و کار نصب و راه اندازی سیستم ها آسان تر شده است. همچنین دستگاه های DVR نیاز به نوارهای ویدئویی را نیز برطرف کرده اند و سازمان ها دیگر برای ذخیره اطلاعات نیازی به جمع آوری و نگهداری نوارها ندارند.

 

 

دستگاه های ضبط VCR

دستگاه های ضبط VCR

یکی دیگر از پیشرفتهای مهم در تاریخ دوربین مدار بسته در دهه ۱۹۹۰ رخ داد، دستگاه های ضبط VCR میباشد.

 

یکی دیگر از پیشرفتهای مهم در تاریخ دوربین مدار بسته در دهه ۱۹۹۰ رخ داد، هنگامی که استفاده از فناوری Multiplexing در دسترس قرار گرفت. این فناوری اجازه می دهد تا سیگنال های ویدئویی از دوربین های مدار بسته مختلف در یک مانیتور ترکیب و نمایش داده شوند.

 

به عنوان مثال که اگر یک شرکت دارای چهار دوربین امنیتی باشد، هرکدام از سیگنال های ویدئویی توسط مولتی پلکسر یکی شده و در یک نوار ضبط می شوند. این موضوع راه حل های دوربین مدار بسته را کارآمد تر کرده و به افزایش محبوبیت آنها کمک کرده است.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره

 

 

دستگاه های NVR و دوربین های تحت شبکه

دستگاه های NVR و دوربین های تحت شبکه

تکنولوژی به کار رفته در دوربین مداربسته در ابتدا از نوع آنالوگ بود.

 

تکنولوژی به کار رفته در دوربین مداربسته در ابتدا از نوع آنالوگ بود. با پیشرفت تکنولوژی توسعه دهندگان این سیستم ها دست به ابداع فناوری با عنوان فناوری تحت شبکه زدند.و دوربین هایی را روانه بازار کردند که مطابق با استانداردهای شبکه کار می کردند.

 

اولین دوربین تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت AXIS به بازار معرفی شد. در کنار دوربین های تحت شبکه، دستگاه های ضبط NVR نیز به عنوان دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه معرفی گردید. سیستم های تحت شبکه توانستند تصاویری ارائه کنند که از لحاظ کیفیت تفاوت فاحشی با دوربین های آنالوگ داشت و از این رو محبوبیت زیادی پیدا کردند.

 

انواع تکنولوژی دوربین مداربسته چیست ؟

انواع مختلفی از دوربین های مداربسته وجود دارند که با تکنولوژی های متفاوتی تولید می شوند. هر کدام از این مدل ها مناسب برای کاربری ها و مکان های مختلفی هستند و خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی دوربین های مداربسته از نظر نوع تکنولوژی در سه دسته زیر قرار می گیرند.

 

 

دوربین مداربسته آنالوگ HD

یک تحول بزرگ در سیستم های آنالوگ به روی کار آمدن فناوری نوین آنالوگ hd در سال های اخیر بود. این سیستم ها محدودیت های دوربین آنالوگ از جمله کیفیت تصویر پایین را برطرف کرده و توانستند جایگزین مناسبی برای آنها باشند. انواع مختلفی از دوربین مداربسته آنالوگ hd شامل آن با نام های AHD، HDTVI، HDCVI و HDSDI به بازار آمده اند.

دوربین مداربسته آنالوگ

اولین دوربین های مداربسته بر پایه سیستم آنالوگ ساخته شدند و قدیمی ترین نوع دوربین مداربسته هستند. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها بسیار قدیمی بوده و در حال حاضر تقریبا استفاده از آنها منسوخ شده است.

 

دوربین مداربسته شبکه یا دیجیتال

همانطور که گفته شد دوربین های تحت شبکه یا دیجیتال در بستر شبکه کار می کنند این سیستم ها می توانند تصاویر و سایر اطالاعات را از طریق شبکه های کامپیوتری ارسال نمایند. استفاده از دوربین مداربسته دیجیتال یا به صورت کلی سیستم تحت شبکه در پروژه های بزرگ توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

 

 

 

انواع دوربین مدار بسته براساس بدنه

دوربین های مداربسته براساس بدنه و شکل ظاهری نیز دسته بندی می شوند. انواع دوربین های مداربسته در این دسته بندی شامل دوربین دام، بولت، اسپیددام، چشم ماهی، کیوب و پینهول هستند.

 

 

دوربین مدار بسته بولت:

دوربین مدار بسته بولت

دوربین بولت به دلیل ساختار و ظاهر استوانه ای شکلشان که شبیه به گلوله است

 

دوربین بولت به دلیل ساختار و ظاهر استوانه ای شکلشان که شبیه به گلوله است، به  BULLET نام گذاری شده اند. دوربین های بولت یکی از پرکاربردترین دوربین های مداربسته در محیط های بیرونی هستند و اغلب جنس بدنه آنها فلزی می باشد. از این رو در برابر شرایط جوی نامساعد مقاوم هستند.  گاها به دوربین مداربسته بولت دوربین بالت نیز گفته می شود.

 

دوربین مداربسته دام:

دوربین مداربسته دام

نام دوربین دام (Dome) از شکل ظاهری دوربین مداربسته که گنبدی شکل است

 

نام دوربین دام (Dome) از شکل ظاهری دوربین مداربسته که گنبدی شکل است، گرفته شده است. به دلیل نصب این دوربین ها بر روی سقف، گاها نیز به این دوربین ها دوربین های سقفی نیز می گویند. دوربین مداربسته دام گزینه مناسبی برای فضاهای داخلی مانند فروشگاه، ادارات، پارکینگ منازل و مکان های عمومی، هتل ها، بیمارستان ها و … است.

 

دوربین مداربسته اسپیددام:

 

دوربین مداربسته اسپیددام

دوربین اسپید دام (Speed Dome) به دوربین های گردان، چرخشی و PTZ نیز معروفند.

دوربین اسپید دام (Speed Dome) به دوربین های گردان، چرخشی و PTZ نیز معروفند. این دوربین ها جز قوی ترین دوربین های مداربسته می باشند. این دوربین ها دارای توان چرخشی ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی اند. همچنین دوربین اسپید دام می تواند نقاط دور تحت پوشش را از طریق بزرگنمایی با بالاترین کیفیت تصویر برداری کند. جنس بدنه این دوربین ها فلزی است.

 

دوربین باکس:

دوربین باکس

دوربین های باکس نوع دیگری از دوربین مدار بسته هستند که بیشتر کاربری صنعتی دارند.

 

دوربین های باکس نوع دیگری از دوربین مدار بسته هستند که بیشتر کاربری صنعتی دارند. شکل ظاهری آنها به صورت باکس و مکعب مستطیل است. لنز این دوربین ها از قبل روی آن نصب نشده است و باید به طور جداگانه تهیه و نصب شود.

 

دوربین مدار بسته کیوب:

دوربین مدار بسته کیوب

دوربین کیوب به صورت رومیزی نیز قابل استفاده هستند.

 

دوربین کیوب به صورت رومیزی نیز قابل استفاده هستند. البته قابلیت نصب زیر سقف و روی دیوار را دارند. معمولا دارای میکروفن داخلی و اسپیکر هستند. ارتباط صوتی دو طرفه در این مدل از دوربین بسیار رایج است.

 

 

دوربین مخفی و پین هول:

دوربین مخفی و پین هول

نوع دیگر از دوربین های مداربسته دوربین های مخفی هستند.

نوع دیگر از دوربین های مداربسته دوربین های مخفی هستند. به علت کوچک بودن بدنه آنها و قابلیت مخفی شدن به دوربین های مخفی شهرت دارند. در این میان برخی از انواع آن به صورت دوربین های مینیاتوری یا پینهول در بازار وجود دارند. دوربین های سوزنی نیز از این دسته از دوربین ها محسوب می شوند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  دوربین مدار بسته بدون برق

 

 

دوربین چشم ماهی:

 

دوربین چشم ماهی

دوربین چشم ماهی یا Fisheye به دلیل ساختار ظاهری که شبیه چشم ماهی دارد

دوربین چشم ماهی یا Fisheye به دلیل ساختار ظاهری که شبیه چشم ماهی دارد به این اسم نام گذاری شده است. این دوربین ها امکان زاویه دید ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه را می دهند. به این واسطه با کاهش تعداد دوربین های مصرفی می شود. دوربین چشم ماهی دارای لنز ثابتی است و باید بر روی مرکز سقفی با حداقل ۳ متر ارتفاع نصب شود تا تصویر کلی از محیط تحت پوشش ارایه دهد.

 

 

نوع دوربین براساس کیفیت تصویر

کیفیت تصویر اولین گزینه ایست که بسیاری از مشتریان در زمان انتخاب دوربین به آن توجه می کنند. ذکر این نکته لازم است که عوامل مختلفی در کیفیت تصویر دوربین مدار بسته نقش دارد. اما یکی از بارزترین عامل رزولوشن و وضوح تصویر است. در مشخصات دوربین رزولوشن تصویر را به صورت یک عدد در کنار MP (مگاپیکسل) مشاهده می کنید. در واقع این عدد به تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر اشاره دارد. هر چه این عدد بزرگتر باشد تصویر از تعداد پیکسل های بیشتر تشکیل شده و جزئیات تصویر مشخص تر است. رایج ترین رزولوشن برای دوربین های مدار بسته ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸ و ۱۲ مگاپیکسل است. اما پر فروش ترین روزلوشن ها عموماً ۱، ۲، ۴ و ۸ مگاپیکسل است.

 

رزولوشن های موجود در بازار شامل موارد زیر است:

 

  • ۱ مگاپیکسل = (۱۲۸۰*۷۲۰)HD
  • ۲ مگاپیکسل = (۱۹۲۰*۱۰۸۰)Full HD
  • ۳ مگاپیکسل = ۲۰۴۸*۱۵۳۶
  • ۴ مگاپیکسل = ۲۵۶۰*۱۴۴۰
  • ۵ مگاپیکسل = ۲۵۳۶*۱۹۲۰
  • ۸ مگاپیکسل = ۳۸۴۰*۲۱۶۰ (۴K)

 

دید در شب دوربین مداربسته

قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته تنوع این محصول را بیشتر کرده است. یک فاکتوری که بتوانید دوربین مداربسته را تقسیم بندی کنید همین قابلیت است. به طور کلی دید در شب دوربین به دو صورت سیاه و سفید و رنگی است. دوربین هایی که به دید در شب سیاه و سفید مجهز هستند ممکن است به صورت IR یا Exir باشند. هر دو این تکنولوژی از نور مادون قرمز استفاده می کند اما کیفیت تصویر ارائه شده با اکسیر به مراتب بهتر از IR است.

 

دید در شب رنگی قابلیتی که با آن تصاویر در محیط های کم نور و شب هنگام مانند روز به صورت رنگی ثبت می شود. وجود رنگ در تصویر خود بخشی از جزئیات را صحنه را به نمایش می گذارد. بنابراین در کاربری های حساس که نیاز به جزئیات بالایی از تصاویر ثبت شده است این قابلیت بسیار مفید خواهد بود. در انواع دید در شب های رنگی می توان به ColorVu، Starlight، Warmlight و Spotlight اشاره کرد.

 

دسته بندی دوربین مدار بسته برمبنای لنز

معیار دیگری که می توانیم برای دسته بندی دوربین های مداربسته ارائه کنیم لنز دوربین است. دوربین ها از نظر لنز به دو دسته عمده لنز ثابت یا Fixed و لنز متغیر یا Varifocal تقسیم می شوند. این مشخصه را در دیتا شیت دوربین به صورت یک عدد همراه با mm (میلی متر) و عبارت Fixed یا Varifocal مشاهده خواهید کرد.

 

دوربین با لنز ثابت قابلیت تنظیم میدان دید را ندارند و فاصله کانونی آنها ثبات است. به عنوان مثال دوربین با لنز ۲٫۸mm زاویه دیدی حدود ۹۰ درجه را ارائه می دهد و نمی تواند زاویه دید ۶۰ یا ۱۸۰ را ارائه دهد. در دوربین با لنز وریفوکال به علت دارا بودن فاصله کانونی قابل تنظیم می توانید میدان دید را برحسب نیاز و متناسب با لنزهای آن تغییر دهید. نوعی از لنزهای متغیر به صورت موتورایز هستند. به این ترتیب که قابلیت تنظیم و زوم به صورت خوکار و از طریق منو را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

 

انواع دوربین مداربسته طبق آپشن ها

دسته بندی دوربین های مدار بسته براساس آپشن های موجود نوع دیگری از تقسیم بندی است. مانند میکروفن و قابلیت ضبط صدا در دوربین که می توانید دوربین ها را به دو گروه عمده با قابلیت ضبط صدا و بدون این قابلیت تقسیم بندی کنید. همچنین پشتیبانی دوربین از کارت حافظه , Wifi و قابلیت هایی مانند ضد نور بودن، WDR، HLC، تشخیص چهره، قابلیت پلاک خوان، ضد نفوذ و یا خرابکاری و… می تواند مورد نظر باشد.

 

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته

تمامی تقسیم بندی هایی که در بالا مطرح شد از عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته هستند. در صورت انتخاب هر دوربینی، درصدی برمبنای ویژگی ها و قابلیت ها روی قیمت پایه افزوده خواهد شد. دوربین مداربسته ۲ مگاپیکسل می تواند از دوربین ۳ مگا پیکسل ارزان تر باشد به شرط آنکه تمام مشخصات دوربین ها به جز رزولوشن در هر دو یکسان باشد. اگر دوربین ۲ مگاپیکسل دارای قابلیتی مانند دید در شب رنگی باشد و دوربین ۳ مگاپیکسل دارای دید در شب IR به طور قطع دوربین ۲ مگاپیکسل قیمت بالاتری دارد. بنابراین افزایش یا کاهش قیمت دوربین براساس تمام ویژگی ها و نه فقط یک مورد مشخص می شود.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  دوربین مداربسته برای انبار

 

 

قیمت دوربین مداربسته

شما می توانید دوربین های مداربسته را براساس قیمت نیز تقسیم بندی نمایید. با توجه به این موضوع سه گروه اصلی را خواهیم داشت: دسته اول دوربین های بالا رده و قیمت بالا، دسته دوم میان رده ها و قیمت متوسط و در نهایت دسته سوم دوربین های متفرقه و ارزان قیمت. خرید از دسته سوم را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم. در نظر اول شما مبلغ پایینی را برای خرید این دوربین ها پرداخت می کنید اما در زمان استفاده هزینه های بسیاری را برای شما ایجاد خواهند کرد. ضمن اینکه نتیجه مطلوبی را نیز از این سری محصولات بدست نخواهید آورد.

 

کاربرد های دوربین مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مدار بسته در سیستم های حفاظتی و امنیتی است، اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود.

 

کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و نظارت نامحسوس و … کاربرد فراوانی دارند که در ادامه به ان اشاره شده است.

 

 کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت ترافیکی

برای نظارت ترافیکی در شهرها و کشورها، دوربین های مداربسته را در خیابان ها و بزرگراه ها نصب می کنند تا ترافیک و رفت و آمد خودروها را مورد بررسی قرار دهند. اگر در قسمتی از جاده، تصادفی رخ داده باشد، پلیس می تواند از طریق دوربین مداربسته، بلافاصله از وقوع تصادف آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهد.

 

کاربرد دوربین مداربسته در صنعت

برخی از مشاغل صنعتی تحت شرایط خطرناک و دشوار عملیاتی انجام می گیرند. از جمله این مشاغل می توان به صنایع شیمیایی و راکتورهای هسته ای اشاره کرد. بدیهی است که نظارت روند این پروسه ها به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. در این شرایط دوربین مداربسته می توتند نقش مهمی را ایفا کند.

 

دوربین های مداربسته مورد استفاده در صنعت، بر خط تولید محصول نظارت می کنند. نوع دیگری از دوربین مداربسته نیز در صنعت استفاده می شود که حساس به درجه حرارت هستند و در هر مرحله ای از فرآیند، درجه حرارت را اندازه گیری می کنند.

 

از طرفی نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز، با استفاده از دوربین مداربسته امکان پذیر شده است. پلیس می تواند با مشاهده پلاک خودروی متخلف، راننده مربوطه را شناسایی و جریمه کند.

 

کاربرد دوربین مداربسته در کنترل ترافیک

کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت بر پارکینگ خودرو، انبار و…

در این موارد نصب دوربین مداربسته در قسمت ورودی و خروجی پارکینگ ها، به کاربر کمک می کند تا رفت و آمد تمام خودروها را تحت نظر داشته باشد. این پوشش ۲۴ ساعته میتواند امنیت بالایی را در این مکان ها ایجاد کند و از سرقت جلوگیری می کند.

 

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های عمومی

کاربرد دوربین مداربسته در مناطق تاریخی

نصب دوربین مداربسته در مکان های تاریخی باعث بالا رفتن امنیت و حفاظت از آن ها می شود. کشور ما بناهای تاریخی متنوع و فراوانی دارد. این بناهای تاریخی هر کدام قدمت و ویژگی منحصر به فرد خود را دارند.

 

به عنوان مثال با نصب دوربین مداربسته در مسجدهای قدیمی، جلوی فعالیت افراد خرابکاری که قصد آسیب زدن و یا سرقت آثار باستانی موجود در این مکان را دارند، گرفته می شود.

 

 کاربرد دوربین مداربسته در مکان های عمومی

یک دوربین مداربسته معمولی توانایی پوشش مناطق گسترده و باز را ندارد. دوربین های اسپید دام با رزولوشن تصویر بالا، در این مورد بسیار کارآمدتر هستند. این دوربین ها قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه، زوم و بزرگنمایی تصویر را دارند و می توانند منطقه وسیع تری را تحت پوشش قرار دهند.

 

این رزولوشن بالای دوربین، امکان شناسایی چهره و پلاک خودروها را در برخی موارد نیز فراهم می کند که بسیار کاربردی است.

 

کاربرد دوربین مداربسته در بیمارستان ها و مراکز درمانی

نصب دوربین مدار بسته در بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار کاربردی است. بیمارستان مکانی حساس است. افراد زیادی به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اکثر این افراد وضعیت جسمی وخیمی دارند و یک سهل انگاری ساده ممکن است منجر به حوادث ناگوار و غیر قابل جبران شود.

 

کاربرد دوربین مداربسته به منظور نظارت بر کارمندان

کارفرما می تواند به منظور نظارت بر ایمنی و عملکرد صحیح کارکنان دوربین مدار بسته را در محیط کار نصب کند. لازم به ذکر است که نصب دوربین مداربسته در ساختمان های اداری و کاری، باید با آگاهی کارمندان انجام گیرد و حقوق انسانی رعایت شود.

 

 کاربرد دوربین مداربسته داخل خودرو

نصب دوربین مداربسته در خودرو، راننده را کمک می کند تا هنگام دنده عقب رفتن، با اشیا و یا افراد برخورد نکند.

 

کاربرد دوربین مداربسته در مدارس

مدارس زیادی در کشور مجهز به دوربین مداربسته شده اند که در صورت بروز حادثه، سرقت، جرم و یا رفتار غیر قابل قبول از دانش آموزان، می توان از تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته به عنوان مدرک استفاده کرد. دوربین مدار بسته مدارس معمولا در راهرو، حیاط، پارکینگ و… نصب می شود.

 

کاهش هزینه ها با نصب دوربین مداربسته

پس از نصب دوربین مداربسته در مراکز و سازمان ها، تنها یک اپراتور لازم است تا بر تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته نظارت کند. بنابراین علاوه بر کاربردهایی که گفته شد، استفاده از دوربین مداربسته تعداد نیروی انسانی مورد نیاز به منظور نظارت بر کل مراکز یا سازمان را کاهش می دهد.

 

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های ورزشی و تفریحی

به کارگیری دوربین مداربسته در مجتمع های ورزشی، تفریحی، مناطق توریستی، رستوران ها و… باعث می شود تا حاضرین در آن مکان احساس امنیت بیشتری داشته باشند. زیرا می دانند که در صورت بروز حادثه، پلیس می تواند از تصاویر دوربین مداربسته استفاده کرده و مجرم را شناسایی کند.

 

شاید خوشتان بیاید:

شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره

کاربرد مانیتور صنعتی در دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته بدون برق

دوربین مداربسته آپارتمان

انتقال تصویر دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *