دوربین مداربسته ضد آب

دوربین مداربسته ضد آب Waterproof

آب هر ساله دروبین مداربسته زیادی را نابود میکند. با اینکه این یک مشکل بزرگی است ، آب هنوز یکی از بزرگترین دشمن سیستم های نظارت تصویری است. ولی برای کاهش دادن این موضوع چه کاری میتوان انجام داد؟ در این مقاله ما نکاتی را به شما یاد خواهیم داد که چطور سیستم نظارت تصویری خود را ضد آب کتید.

 

شیوه‌های اساسی نفوذ آب

هنگام نصب دوربین مداربسته در نزدیکی آب سه مشکل اساسی وجود دارد:

۱- آب، قاتل وسایل الکترونیکی
ازآنجایی‌که آب مایعی رسانا است، تماس غیرقابل‌پیش‌بینی آن با مدارهای الکتریکی آسیب‌رسان است.

۲- آب، یخ می‌زند
هنگامی که آب یخ می‌زند منبسط می‌شود. انبساط آب در نقاط آسیب‌پذیر منجر به تغییر شکل یا ترک‌خوردگی محفظه دوربین شود. حتی اگر یخ به‌خودی‌خود به وسایل الکترونیکی آسیب نرساند، آسیب ناشی از انبساط رو محفظه به جا می‌ماند و فرصت نشت آب به داخل محفظه و جذب رطوبت را بالا می‌برد. به‌خصوص اگر دوربین در معرض باران باشد.

۳- آب، یک ماده ارگانیک است
حتی اگر آب به طور مستقیم به دوربین آسیب نرساند، می‌تواند اثر غیرمستقیم بگذارد. آب حامل باکتری‌ها و دیگر موجودات جاندار است که می‌توانند به‌صورت غیر قابل کنترلی درون محفظه‌ها رشد کنند. با مرطوب شدن فضای داخلی محفظه‌ها آنها به گلخانه کوچکی تبدیل شوند که میزبان انواع حیات گیاهی وابسته به آب هستند و چون کاربرد اصلی دوربین‌ها «دیدن» است، رشد این مواد ارگانیک روی لنز دوربین مداربسته به‌شدت مشکل‌ساز است.

به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر نمونه‌ای از تأثیر منفی رشد جلبک و موجودات ارگانیک روی لنز است.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  انواع سوئیچ های شبکه و تفاوت های آن ها

دوربین مداربسته ضد آب

تأثیر منفی رشد جلبک و موجودات ارگانیک روی لنز
کد و استاندارد IP – کد حفاظتی در برابر آب و گردوخاک
قانوناً هر دوربینی که ممکن است در معرض آب قرار گیرد، باید هوزینگ با شماره IPی ۵۴ به بالا داشته باشد. درجه‌بندی جهانی «حفاظت از نفوذ» یا به‌اختصار IP، کمیتی است که برای سنجش مقاومت در برابر نفوذ آب به یک جسم، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

روش‌های نصب برای عایق رطوبتی | ضد آب
با رعایت چند استراتژی نصب هوشمندانه می‌توانید از آسیب‌دیدن دوربین به دست آب پیشگیری کنید و یا تأثیر آن راه کاهش دهید.

۱- جلوگیری از تماس با آب
بسیار مهم است که دوربین را در جایی نصب کنید که حداقل تماس با آب را داشته باشد. این استراتژی ساده و واضح اما بسیار مؤثر است. نصب دوربین در جای که احتمال تجمع آب وجود ندارد ساده‌ترین راهکار برای این مشکل است. مثلاً با نصب دوربین در فضای بیرونی، قرنیز یا به‌طورکلی به‌دوراز تماس مستقیم با آسمان می‌تواند مفید باشد. حتی نصب اختیاری سایه‌بان خورشیدی نیز می‌تواند در برابر نفوذ آب مفید واقع شود.

جلوگیری از تماس با آب

۲- آب‌بندی منافذ
هرگونه سوراخ یا شکاف در محفظه باعث نشت آب می‌شود و باید به حداقل برسد. حتی وقتی دوربین را از بادوباران در امان نگه دارید، باز هم ممکن است شکاف‌ها و سوراخ‌ها و درزهای دستگاه برایتان مشکلاتی ایجاد کنند. به طور مثال، مشکل رایجی که در دوربین‌های دام فضای باز وجود دارد، رزوه‌های نصب دوربین است. اگر به هنگام نصب درز رزوه ها با نوار تفلون یا واشر مهروموم نشده باشد مشکل‌زا است. حتی کوچک‌ترین درز در رزوه ممکن است موجب نفوذ آب باران به محفظه شده و دوربین را خراب کند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  فیلتر IR CUT چیست؟

به‌علاوه مهم است که تأثیر فرسایش در اثر هوازدگی در بنا و سازه را در نظر بگیرید. حتی زمانی که محفظه کاملاً به‌واسطه طاق یا سایه‌بان پوشیده باشد، باز هم هوازدگی می‌تواند موجب تاب‌خوردگی یا کمانش تجهیزات شده و شکاف‌های جدیدی در دستگاه ایجاد کند.

آب‌بندی منافذ

با اینکه زانویی نصب تا حد زیادی در برابر آب مهروموم شده است، رزوه‌های پشت زانویی نیاز به آب‌بندی دارند. به‌علاوه سپر خورشیدی بالای دوربین دام دچار تاب خوردگی شده و آب در آنجا به دام می‌افتد. در صورت یخ‌زدن این آب، محفظه آسیب می‌بیند.

۳- تعمیر و نگهداری واشر
انواع مهروموم‌های لاستیکی، چوب‌پنبه‌ای یا پلاستیکی باید تمیز و بدون ترک باشند. واشرها از مهم‌ترین ابزارهای دور نگه‌داشتن آب از دوربین هستند. برخی از محفظه‌ها برای جلوگیری از ورود آب به داخل دستگاه، نوار عایق آب‌وهوا دارند. نادیده‌گرفتن تأثیر مواردی چون گردوخاک، دوده و آفتاب‌خوردگی بر روی نوار عایق می‌تواند منجر به عدم خروج آب از محفظه دوربین شود.

تولیدکنندگان محفظه دوربین معمولاً برای حفظ و نگهداری از نوار عایق توصیه‌های مختلفی می‌کنند. مثلاً می‌توانید با استفاده از روغن‌های مخصوص نوار را تمیز و انعطاف‌پذیر نگه دارید.

تصویر زیر نشان می‌دهد که در صورت خرابی یا فقدان واشر، آب تا چه اندازه می‌تواند صدمه بزند.

تعمیر و نگهداری واشر

۴- درزگیرهای عایق رطوبتی
استفاده هوشمندانه از درزگیرهای عایق رطوبت مانند سیلیکون‌ها، موجب دور شدن آب از سطوح و بدنه دوربین و محفظه می‌شود. پرکردن درزها، سوراخ‌ها و شکاف‌ها با درزگیرهای ضد آبی چون استوکسی سیلیکون یا بتونه، از آسیب‌دیدگی دستگاه جلوگیری می‌کند.
نواحی متداولی که درزگیر در آنها نصب می‌شود عبارت‌اند از:

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  انواع سیستم پلاک خوان

سوراخ / مسیرهای کابل‌کشی
سوراخ‌های پیچ
شکاف بین سطوح محفظه/نصب
تصویر زیر مثالی است از استفاده بتونه ضد آب در محل اتصال کابل به محفظه.

درزگیرهای عایق رطوبتی

۵- خشک نگه‌داشتن کابل‌ها
خشک نگه‌داشتن کابل‌ها یکی از مهم‌ترین راهکارهای عایق رطوبت است که اغلب هم نادیده گرفته می‌شود. اما این موضوع به‌اندازه خشک نگه‌داشتن خود دوربین حیاتی است. در نهایت یکی از مواردی که عموماً همه از آن غفلت می‌کنند، کابل‌های عبوری پشت دوربین است. کابل‌کشی باید در داکت یا فلکسی و کانکتور های ضد آب اجرا شود.

تصویر زیر کابل‌کشی یک دوربین را نشان می‌دهد که روی سقف اجرا شده است. جایی که نه‌تنها در معرض بازش مستقیم باران است بلکه حتی در کنار ناودان قرار دارد.

خشک نگه‌داشتن کابل‌ها

حتی وقتی کابل‌ها بادقت اجرا شوند باید مواردی چون باد و عبور حیوانات را در نظر گرفت. اهمیت این موارد ازآن‌جهت است که می‌توانند موجب جابه‌جایی کابل‌ها شوند.

کانکتورهای زیر به جهت غوطه وری دوربین مدار بسته زیر آب طراحی شده اند:

خشک نگه‌داشتن کابل‌ها

جمع بندی در مورد دوربین مداربسته ضد آب | واترپروف
بهتر است دوربین‌های مداربسته را بر طبق توصیه سازنده‌ها نصب کنید اما در مورد نکات امینی عایق آب، حتماً باید تمام توصیه‌ها را رعایت کنید. جدای از این مسئله که نباید دوربین‌های مداربسته داخلی را در جای‌های که گمان می‌رود در مسیر آب باشند وصل کرد، مونتاژ دوربین در محفظه، آویزان کردن صحیح محفظه و عدم خراش یا آسیب به آب‌بندی‌ها و درزگیرها نیز از جمله مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.