سوئیچ شبکه

انواع سوئیچ های شبکه و تفاوت های آن ها

چه تفاوتی بین سوئیچ های شبکه white-box، bare-metal، branded-metal و OEM وجود دارد؟

در این جا قصد داریم به بررسی برخی تعاریف و دیدگاه¬ها در مورد آنچه بازار تجهیزات شبکه به شما پیشنهاد می دهد بپردازیم و مقایسه و درک درستی داشته باشیم از اینکه چه سوئیچی برای کسب و کار ما لازم است و باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ بسیاری از مشتریان، تفاوت سوئیچ های Bare-metal، white-box و غیره را نمی دانند و مهم تر این که این تفاوت ها چه تاثیری بر عملکرد تجاری آن ها دارد.

سوئیچ شبکه

در اینجا قصد داریم تا به طور اجمالی انواع مختلف سوئیچ ها را بررسی نماییم.

Proprietary switches

 

سوئیچ شبکه

سوئیچ های اولیه اغلب به صورت سفارشی توسط وندورها ساخته می شد. با این حال، بیش از یک سوم سوئیچ های امروزی به صورت انبوه و با استفاده از مؤلفه های جداگانه ساخته شده اند. یک سوئیچ که امروزه به صورت یک سوئیچ سفارشی یا اختصاصی در نظر گرفته می شود، سوئیچی است که به صورت ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) پیاده سازی می¬شود که این ASIC برای یک هدف خاص ساخته شده است به جای این که از یک سوئیچ ASIC سیلیکونی Broadcom، Marvell و یا اینتل استفاده شود.

با این وجود سوئیچ های سفارشی دارای ASICهای سفارشی هستند و این به دلیل آن است که اکثر مؤلفه های تشکیل دهنده سوئیچ از جمله کانکتورها، فن ها، خازن ها و …مؤلفه های حاضر و آماده ای هستند. به طور کلی حساسیت ناشی از مسائل اقتصادی، تا جایی که امکان پذیر است، صنعت را به سمت مؤلفه های تجاری داخل سوئیچ های شبکه سوق داده است.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  مقایسه پنل ‌های VA و IPS و TN

 

تفاوت اصلی این طور مطرح می‌شود که آیا این سوئیچ دارای ASIC تجاری است یا سفارشی؟ و همین تفاوت است که ارزش و اعتبار سوئیچ ها را متفاوت می سازد. در واقع، بسیاری از آنالیزهای کم هزینه بر اساس مقایسه apples to oranges (اصطلاح مقایسه apple to orange به معنای مقایسه بین دو آیتم و یا گروهی ازآیتم هاست که نمی توان آن ها در عمل با یکدیگر مقایسه کرد و اشاره به ذات متفاوت دو آیتم(ها) اشاره دارد) و برای سوئیچ های white-box در مقابل سوئیچ های سفارشی ASIC صورت گرفته است.

Bare-metal switches

 

سوئیچ شبکه

این سوئیچ ها بر اساس ODM (Original Design Manufactures) ساخته شده اند و فاقد سیستم عامل شبکه ای است که روی آن بارگذاری شود. یک ODM مانند Accton یا شبکه آلفا (Alpha)، شرکتی است که یک محصول معین شده توسط یک شرکت دیگر را طراحی و تولید می¬ کند و به نوعی برندسازی مجدد می کند.

با این حال، اغلب ODMهای سوئیچ شبکه محصولات خود را از طریق چند توزیع کننده محدود ارائه می کنند. Accton سوئیچ های خود را تحت نام Edge-Core عرضه کرد که Edge-Core یک برند تجاری جهانی از گروه تکنولوژی Accton محسوب می شود. ضمانت نامه ارائه شده توسط ODM بسیار پایه ای است و مبتنی بر سخت افزار است. مشتریان باید سیستم عامل شخص ثالثی مثل سیستم عامل Big Switch Light، Cumulus Linux، Pica8 و… را به طور جداگانه تهیه کنند.

white-box switches

 

سوئیچ شبکه

خریداران عقیده دارند که وندورها، شرکت هایی هستند که تنها راه حل های خاصی را ارائه می دهند و این خاص بودن راه حل سبب می شود که مشتریان را به محصولات خود وابسته کنند و به خاطر همین وابستگی پول بیشتری را از آن ها دریافت کنند. بسیاری از افراد نمی دانند که تمامی وندورها که سوئیچ ها را بر اساس ASIC سیلیکونی ارائه می دهند و نکته اینجاست که خیلی در این رابطه تبلیغ نمی کنند. اکثر مدل های سوئیچ HP درون خود از سیلیکون استفاده می کنند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  هر چیزی که باید پیش از خرید مانیتور صنعتی بدانید

Arista نیز در تمامی محصولات خود مرکننت سیلیکونی استفاده می کنند. در سال های اخیر، اکثر وندورها سوئیچ های خود را بر اساس سیلیکون Broadcom Trident II طراحی و ارائه کردند. در واقع می توان گفت که سوئیچ های white-box سوئیچ هایی bare-metal و commodity-based هستند که درون آن ها یک سیستم عامل شبکه (از طرف یک شرکت ثالث و یا وندور سنتی شبکه) مانند Juniper’s OCX1100 به طور پیش فرض بارگذاری شده است.

 

 

Branded bare-metal switches

 

سوئیچ شبکه

این سوئیچ یک سوئیچ از نوع Bare-metal است که از یک برند OEM استفاده می کند (مانند Dell و HP). مشتریان باید NOS خود را روی این سوئیچ بارگذاری کنند. مزیت این نوع سوئیچ ها ارائه خدمات و پشتیبانی بهتر است. HP این امکان را برای مشتریان فراهم می آورد که بتوانند از یک نقطه با NOS و سخت افزار ارتباط برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.