هوش مصنوعی

شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره

قابلیت تشخیص چهره در دوربین مداربسته، یک برنامه‌ی نرم‌افزاری بیومتریک است که قادر به شناسایی و تایید منحصر به فرد افراد از طریق مقایسه و تحلیل و بررسی الگوها با توجه به چهره و صورت افراد می‌باشد. فناوری‌ای که بیشترین کاربرد را در اهداف امنیتی داشته که همچنین تمایل فزاینده‌ای را در افرادی که از این فناوری استفاده می‌کنند، به وجود آورده است. فناوری تشخیص چهره، توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است به این دلیل قدرت زیادی بر محدوده‌ی گسترده‌ای از برنامه‌های اجرای قوانین دارد که از شرکت‌های دیگر بهتر عمل می‌کند.

پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی، این اجازه را به شرکت‌های فناوری می‌دهد که پیشنهاد خدمات تشخیص چهره‌ی آنلاین را آغاز کنند. شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، آمازون و همچنین Kairos ، Betaface ، BioID ، پیشرو هستند. در نتیجه اکنون بسیاری از ایده‌های جدید می‌توانند توسط فناوری تشخیص چهره به برنامه‌های بازار راه پیداکنند.

 

شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره در دوربین مداربسته

مزایای تکنولوژی تشخیص چهره و مضرات آن از مسائل بحث برانگیزی است. از مزایای فناوری تشخیص چهره، امنیت برتر و بهبود در خرده فروشی و انجام اموربانکی و مواردی دیگر است. در این مقاله ما درباره‌ی ۶ مورد از مزایای سیستم تشخیص چهره صحبت می‌کنیم.

 

ما انسان‌ها چهره‌های یکدیگر را با نگاه کردن به صورت‌هایشان تشخیص می‌دهیم نه با اثر انگشت و یا اسکن عنبیه شان. در نتیجه تشخیص چهره، گزینه‌ی بهتری برای دخالت در زندگی و فعالیت‌های روزانه‌ی ماست چرا که تشخیص چهره با این دستگاه به راحتی امکان‌پذیر است.

 

در نتیجه اکنون بسیاری از ایده‌های جدید می‌توانند توسط فناوری تشخیص چهره به برنامه‌های بازار راه پیدا کنند. در ادامه به شش مورد از مزایای به کارگیری فناوری تشخیص چهره اشاره خواهیم کرد.

 

۱- امنیت عمومی توسعه یافته

طبق گزارشات NBC ، استفاده از این فناوری در میان سازمان‌های اجرای قوانین ایالات متحده‌ی آمریکا، درحال رایج شدن است. شهرهایی مانند لس‌آنجلس، نیویورک و شیکاگوو صدها دولت و سازمان‌های اجرای قانون محلی نیز از این فناوری استفاده می‌کنند. همچنین گمرک و حفاظت از مرز آمریکا ( CBP ) موظف است ۹۷ % از مسافران بین المللی را تا سال ۲۰۲۳ توسط تشخیص چهره چک کنند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  انتقال تصویر دوربین مداربسته

این فناوری در ردیابی مجرمین بسیار دقیق عمل می‌کند.
تشخیص چهره این امکان را به پاسگاه‌ها می‌دهد که برای حفظ امنیت در فرودگاه‌ها خیلی مزاحم مسافران نشوند.

خشونت افراد از توقف ها و جستجوهای غیرقابل توجیه برای پلیس، دردسری همیشگی است و این جا دقیقا منطقه ایست که در آن می‌توان به مزایای تشخیص چهره پی برد. با تشخیص و تفکیک کردن مظنونین در جمعیت، سیستم.
تشخیص چهره به کاهش توقف و همچنین جستجوی شهروندان مطیع قانون کمک می‌کند . همچنین تنها دانش موجود در سیستم تشخیص چهره، مخصوصا در رابطه با جرایم کوچک، بعنوان عاملی بازدارنده عمل می‌کند.

۲- تشخیص هویت سریع و غیر تهاجمی

از دیگر مزایای تشخیص چهره، ماهیت پردازش سریع آن می‌باشد که نیاز به هیچگونه تماس با افراد ندارد. با روش‌های رایج تشخیص هویت، افراد باید رمزعبور، کارت و دیگر مواردی که اسباب زحمت است را به‌خاطر بیاورند و یا همراه خود داشته باشند. با تکنولوژی تشخیص چهره، شرکت‌ها می‌توانند دسترسی به تجهیزات را بدون احتیاج به صرف زمان طولانی کنترل کنند. روزی سیستم‌ها قادر خواهند بود هویت افراد را بدون توقفشان تشخیص داده و بررسی کنند.

 

برنامه‌های کاربردی در امنیت فیزیکی محدود نیستند اما امنیت سایبری را نیز به خوبی در بر می‌گیرند . شرکت‌ها می‌توانند از تکنولوژی تشخیص چهره بعنوان جایگزینی برای رمزهای ورود جهت دسترسی به کامپیوترها استفاده کنند. برای مثال iphone های جدید برای بازگشایی قفل صفحات از این تکنولوژی استفاده کرده است. در کنار تمام توضیحاتی که داده شد ، باید یادآوری کنم به سختی می‌توان سسیستم تشخیص چهره را فریب داد . همچنین این سیستم قادر است عکس‌های بی‌حرکت که برای تشخیص هویت استفاده میشود را شناسایی کند و روش‌‌های سرقت را تشخیص دهد.

 

۳- مزایای استفاده از فناوری تشخیص چهره در امور بانکی

با وجود تمام تخمین‌های امنیتی که توسط سازمان‌های مالی در سرتاسر جهان زده شده است، هنوز کلاهبرداری از بانک‌ها مسئله‌ای تکراریست. با توجه به این موضوع که بانک‌ها در استفاده از رمز عبور( رمزعبور یک مرتبه‌ای ) در دسترسی به حساب‌ها و یا اجازه‌ی انتقال پیچیده شده‌اند، به این نتیجه می‌رسیم که بانک هنوز جای پیشرفت دارد. یکی از راه حل‌های ممکن تشخیص بیومتریک از طریق فناوری سیستم تشخیص چهره است.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  نورپردازی در سیستم نظارت تصویری

 

به‌جای این رمزعبورهایی که فقط یکبار اجازه‌ی واردکردن آن ‌را دارید اگر با نگاه کردن به کامپیوتر یا گوشی هوشمندتون بتوانید اجازه‌ی معامله‌ای را صادر کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

 

انجام آنلاین بیومتریک اموربانکی از دیگر مزایای تشخیص چهره است. توسط تشخیص چهره دیگر رمزی وجود نخواهد داشت که هکرها آن‌را به خطر بیندازند. حتی اگر هکرها تصویر پایگاه داده شما را نیز بدزدند، بازهم فایده ای ندارد. تشخیص زنده بودن تصویر، از استفاده‌ی افراد با هدف جعل هویت جلوگیری می‌کند. همچنین شعب فیزیکی بانک‌ها و دستگاه‌های عابربانک نیز می‌توانند از این تکنولوژی استفاده کنند .

 

۴- مزایای تشخیص چهره در خرده فروشی

 

در حالیکه تعداد روز افزونی از مشتریان بصورت آنلاین خرید می‌کنند، هنوز هم تعداد قابل توجهی بصورت فیزیکی از مغازه‌ها خرید دارند. در حالیکه تعداد روز افزونی از مشتریان بصورت آنلاین خرید می‌کنند، هنوز هم تعداد قابل توجهی بصورت فیزیکی از مغازه‌ها خرید دارند.

در این مطلب که موضوع آن ضرورت تمرکز بر تجارت از طریق موبایل است، مفاهیمی جذاب ارائه خواهیم کرد. برای مثال بااینکه رفت و آمدها کم شده است بهای هر ویزیت سه برابر شده است. یک توضیح احتمالی این است که مشتریان انتخاب خود را در سایت انجام می‌دهند اما برای خریدن کالا به فروشگاه مراجعه می‌کنند. همچنین جستجوی کلمه‌ی ( در نزدیکی محل )، دو برابر شده است. یک مزیت تشخیص چهره در خرده فروشی، این است که تجربه‌ی خرید را بسیار سریع‌تر و راحت تر می‌کند.

چند مورد از مزایای تشخیص چهره در خرده فروشی عبارتند از :

پیشگیری از ضرر و خسارت: دزدی از فروشگاه برای خرده فروشان مسئله‌ای قابل توجه است. تصورکنید وقتی صاحب مغازه وارد می‌شود، جنسی که دزدیده شده است را شناسایی کند. این فناوری راه هایی برای جلوگیری از سوء استفاده ها دارد اما پتانسیل بیشتری برای این‌کار در این سیستم وجود دارد.

افزایش وفاداری مشتریان: تصورکنید وقتی وارد مغازه می‌شویم، کیوسکی وجود داشته باشد و مشتریان را تشخیص دهد و جهت مورد نظر را به آن‌ها نشان دهد یا بر اساس خریدهای قبلی به آن‌ها پیشنهاداتی بدهد. تجربه‌های شخصی سازی شده و کارآمدتر ، تکرار خریدها و بازگشت مشتریان را افزایش می‌دهد .

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  نسل جدید دوربین های مدار بسته Turbo HD

۵- مزایای تشخیص چهره در خرده فروشی

طبقه کارمند در سرتاسر جهان در نوع حضور و غیاب خود گاهی تقلب می‌کنند. که این هنوز از تخلفات رایج در جامعه کاریست. اکثریت قریب به اتفاق پرسنل صادق هستند. با این حال افراد کمی وجود دارند که با مساعدت دوستانشان که از اعضای کارکنان هستند، تقلب کرده و به هدف خود می‌رسند. این تقلب زمانی، تنها مسئله‌ی مضر برای شرکت‌ها نیست بلکه این کارکنان مشارکت کننده نیز در نظم شرکت مشکل ایجاد می‌کنند.

از دیگر مزایای تشخیص چهره این است که به تقلب‌های زمانی خاتمه می‌دهد. در مطلب زیر به شما توضیح می‌دهیم چگونه این امکان پذیر است.

هرکسی باید از دستگاه‌های اسکن صورت عبور کند تا نام او وارد سیستم شود و حضورش ثبت گردد. برای پرداخت حقوق پرسنل تمامی گزارشات از این سیستم تاثیرگذار خواهند بود.

سرعت این روند بالا خواهد بود و کارمندان برای اثبات هویت خود نیاز به استفاده از کارت‌های پلاستیکی نخواهند داشت.

 

۶- تشخیص چهره باعث افزایش دقت دید کامپیوتر می‌شود .

ممکن است تحقیقات تشخیص چهره روزی به کامپیوترها این اجازه را بدهد که هر مدلی را که شبیه به آدم تعبیه شده است را شناسایی کند. در نتیجه شاهد امکانات جدیدی در حضور و غیاب خواهیم بود. توسعه‌ی دید کامپیوترها برای افزایش دوام فناوری‌هایی همچون اتومبیل‌های خودران ضروری و حیاتی است. ما می‌توانیم در آینده از تحقیقات رایانه‌ای و سیستم تشخیص چهره انتظار داشته باشیم که در کنار ایجاد هیجان به موفقیت‌های زیادی نیز دست یابد.

 

تاثیر مزایای تشخیص چهره را نیز در کسب و کارخود در نظر بگیرید. در این مطلب ما بسیاری از مزیت‌های فناوری تشخیص چهره، سیستم تشخیص چهره‌ی بیومتریک، امنیت توسعه یافته و قابلیت‌هایی دیگر که اموربانکی و حتی خریدهای شما را آسان‌تر میکند را در نظر گرفته ایم و به قطع شامل مزایای بسیاری نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.