مانیتور اولد

مانیتور اولد

نسل جدیدی از نمایشگر‌ها که پیشرفت جدیدی در صنعت مانیتور محسوب می‌شوند، مانیتور اولد می‌باشند. حتما برای شما سوال پیش آمده است که مانیتور اولد چیست و چه تفاوتی با سایر مانیتورها دارد؟ به همین منظور در این مقاله سعی نمودیم به بررسی مانیتورهای اولد، تفاوت این نوع مانیتور با سایر نمایشگرها و همچنین مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

مانیتور اولد OLED چیست؟

OLED یاLED ارگانیک نسل جدیدی از مانیتورها هستند و این مانیتورها تفاوت‌ها و ویژگی‌های زیادی نسبت به ال ای دی های قدیمی دارند ولی به این معنی نیست که از همه جهات از LED بهتر عمل می‌کنند. مانیتورهای اولد بر پایه ال ای دی های ارگانیک می‌باشند. اولد‌ها این قابلیت را دارند که هنگام اعمال ولتاژ می‌توانند نور و رنگ را از یک دیود واحد تولید می‌کنند به همین دلیل نیاز به نور پس زمینه جداگانه ندارند و هر پیکسل به تنهایی منبع رنگ و نور است.

صفحه نمایش بسیار نازک، انعطاف پذیری بالا و حتی قابلیت رول شدن از ویژگی‌های ذاتی اولد هاست.

 

تفاوت مانیتور اولد با سایر مانیتورها

بارز‌ترین ویژگی اولدها در مقایسه با ال ای دی ها (همان طور که گفته شد) قابلیت نمایش رنگ بصورت مجزا توسط هر پیکسل است. (بر عکس ال ای دی که نیاز به نور پس زمینه دارد) پیکسل ها وقتی روشن هستند قابل مشاهده هستند ولی وقتی خاموش باشند (ولتاژی به آنها اعمال نشود) به هیچ وجه تابش نوری ندارند و بطور کامل سیاه هستند.

در زمان معرفی این مانیتورها، سطح مشکی بالا و خیره‌کننده اولد نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند و در مقابل سطح روشنایی کمتری نسبت به ال ای دی ها دارند. همچنین دومین ضعف این مانیتورها فاصله قیمت نسبتا زیاد آنها با مانیتورهای ال ای دی است. البته این فاصله قیمت به دلیل ورود برندهای مختلف در این عرصه تا حدودی کاهش یافته است.

 

ال ای دی چیست؟

ال ای دی های استاندارد از ۲ قسمت مجزا تشکیل شده اند. در قسمت اصلی پیکسل‌هایی برای تولید رنگ‌های مختلف کنار هم چیده شده اند. این نقاط کوچک رنگی باعث ایجاد تصویر در مانیتور می‌شود. در حالت عادی این پیکسل‌ها قابل مشاهده نیستند و نیاز به این یک نور پس زمینه دارند، زمانی که نور به پیکسل‌ها تابیده می‌شود قابل مشاهده می‌شوند.

 

در گذشته از تکنولوژی به نام CCFL برای روشنایی پیکسل‌ها استفاده می‌شدند که باعث ضخم شدن و کاهش کیفیت تصویر میشد ولی مانیتورهای امروزی از ال ای دی به عنوان نور پس زمینه استفاده می‌کنند. با این وجود تمام مانیتورهای ال ای دی کیفیت یکسانی ندارند هر چه تعداد و کیفیت ال ای دی های به کار رفته بیشتر باشد منجر به افزایش روشنایی و سطح سیاهی تصویر میشود.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  نمایشگر های Oled چیست ؟

 

تولید کنندگان مانیتور اولد

در حال حاضر تنها تولید کننده پنل‌های اولد در جهان LG است و اگر نمایشگری با برند‌های دیگر نیز اولد باشد از پنل LG استفاده کرده است. . اما برند LG با استفاده از پردازنده تصویر قدرتمند تفاوت چشمگیری در نمایش تصاویر با سایر برند‌ها دارد. یک پردازنده خوب می‌تواند رنگ‌های دقیق‌تری را تولید کند و LG در این زمینه یکه تاز است . برندهای دیگر با اینکه از پنل LG استفاده می‌کنند ولی به‌دلیل تکنولوژی ضعیف‌تر پردازنده کیفیت تصویر پایین‌تری دارند.

 

تفاوت QLED با OLED

این دو تکنولوژی تفاوت‌های زیادی دارند.QLED مبتنی بر همان فناوری قدیمی ال ای دی می‌باشد ولی از روشی متفاوتی برای روشن کردن پیکسل‌ها استفاده می‌کنند. به این شکل که یک لایه کوانتومی روی پیکسل را پوشانده و این لایه به روشن شدن پیکسل کمک می‌کند.

QLED بیشتر یک تکنولوژی تکراری محصوب می‌شود تا یک پیشرفت در ساخت پنل، بنابراین قابل مقایسه با اولد نیست و از همه نظر ضعیف تر است.

کدام تکنولوژی بهتر است؟ اولد یا ال ای دی ؟

اکنون قصد داریم این ۲ فناوری را در مواردی مانند کنتراست، زاویه دید، روشنایی و سایر موارد مقایسه کنیم.

سطح تیرگی

توانایی یک صفحه نمایش برای تولید رنگ‌های سیاه و تیره عملا یکی از مهم‌ترین عوامل در دستیابی به کیفیت عالی تصویر است. سیاهی‌های عمیق‌تر باعث ایجاد کنتراست بالاتر و رنگ‌هایی پویاتر می‌شود. در نتیجه تصویری به واقعیت نزدیکتر و خیره کننده‌تر را ارائه می‌کند.

 

هنگامی که در مورد سطح تیرگی صحبت می‌کنیم اولد بدون شک عملکرد بسیار بهتری دارند. مانیتورهای LED با ال ای دی های نصب شده در پشت پیکسل روشن می‌شوند مانیتورهای ال ای دی حتی با وجود تکنولوژی پیشرفته کم‌رنگ کردن انتخابی ال ای دی هایی که نیاز به روشن بودن ندارند نتوانسته جلوی عدم تاریکی مطلق در نقاط مجاور را بگیرد. این اتفاق باعث ایجاد هاله‌ای از نور در نقاط خاموش صفحه نمایش می‌شود.

روشنایی

در بحث روشنایی، مانیتورهای ال ای دی از برتری قابل توجهی برخوردار هستند. ال ای دی های نور پس زمینه را میتوان بزرگ و قدرتمند تعبیه کرد. مانیتورهای اولد با وجود تضاد بالایی که بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین حالت دارند روشنایی کمتری نسبت به ال ای دی تولید می‌کنند. با توجه به نکات بالا این مطلب قابل ذکر است که تمام مانیتورهای مدرن چه ال ای دی چه اولد مقدار کافی از روشنایی را تولید می‌کنند. در یک محیط تاریک مانیتورهای اولد بهترین عملکردها خود را نشان می‌دهند.

ولی درمقابل ال ای دی ها در محیط‌هایی با نور زیاد نیز عملکرد بالایی دارند اما دستاوردهای جدید باعث شده مانیتورهای اولد نیز در محیط های روشن عملکرد خوبی داشته باشند اما همچنان ال ای دی ها در زمینه روشنایی بهتر عمل می‌کنند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  سنسور تصویر CCD و CMOS

عمق رنگ ها

سابقا مانیتورهای اولد توانایی بالاتری در تولید رنگ های مختلف، واقعی بودن رنگ ها، روشنایی رنگ و … داشتند ولی با بهینه سازی نور پس زمینه در مانیتورهای ال ای دی باعث شده هر ۲ تکنولوژی در یک سطح قرار گیرند. هر دو پنل از تنظیماتی مانند HDR و امثال آن پشتیبانی می‌کنند تا در بحث تولید رنگ هیچ یک برتری نسبت به دیگری نداشته باشند.

 

زمان پاسخگویی و نرخ به‌روزرسانی

زمان پاسخگویی به زمانی گفته میشود که برای تغییر حالت هر پیکسل لازم است. حالت پیکسل نه تنها رنگ آن بلکه درخشندگی را نیز شامل می‌شود . با زمان پاسخگویی سریع تر تاری کمتر می‌شود و تصویر کیفیت بیشتری خواهد داشت. از آن جایی که پیکسل‌های اولد منبع نور و رنگ را در یک دیود واحد دارند می‌توان حالت های فوق العاده سریع را تغییر دهد . در مقابل ال ای دی از شاترهای کوچک برای تغییر رنگ استفاده می‌کنند پس پاسخگوی کندتر میشود بنابراین اولد ها سریع ترین زمان پاسخگویی را در مانیتورهای موجود در بازار دارا هستند.

 

نرخ به‌روزرسانی عبارت است بروزرسانی کل صفحه نمایش و تشخیص تغییرات اعمال شده . هر چه سرعت ب‌روزرسانی بیشتر باشد جزییات روان‌تر به نظر می‌رسند این امر برای موارد پر سرعت مانند مسابقات ورزشی بیشتر به چشم میاید. در حال حاضر اکثر نمایشگرها قادر به به‌روزرسانی با سرعت ۱۲۰ هرتز هستند این یعنی در هر ثانیه ۱۲۰ بار صفحه به روز می‌شود.

 

اگر در نرخ به‌روزرسانی فقط سرعت مهم بود قطعا اولد با نرخ به‌روزرسانی بیش از ۱۰۰۰ برابر ال ای دی ها بهترین عملکرد را داشتند اما تنها نکته قابل توجه سرعت نیست . این امر در فیلم‌های تلویزیونی و مسابقات ورزشی تنها به سرعت به‌روزرسانی بستگی دارند ولی در مقابل برای سایر کاربردها مانند بازی‌های کامپیوتری نرخ به‌روزرسانی متغیر اهمیت دارد. این یعنی نرخ به‌روزرسانی در بخش‌های مختلف بازی متفاوت است به همین دلیل هر دو مانیتور عملکردی مشابه به هم دارند.

زاویه دید

در بحث زاویه دید اولدها بهترین عملکرد را دارند مانیتورهای ال ای دی زاویه دید کمی داشته و بهترین تصویر را در زاویه مستقیم نمایش می‌دهند و هر چه زاویه کمتر شود کیفیت تصویر کاهش میابد. شدت این اتفاق در مدل‌های مختلف متفاوت است . بطور مثال LG با پنل IPS عملکردی نزدیک به اولد ها را دارد و نسبت به پنل های مشابه مانند VA زاویه دید بیشتری برخوردار است. ولی اولد ها توانایی بالاتری در این بخش از خود نشان میدهد.

سایز

مانیتورهای اولد در این بخش بسیار پیشرفت کرده اند. در زمان عرضه این نمایشگرها کوچک بودند ولی با بهبود تکنولوژی اولد سایزهای بزرگتر نیز تولید شده‌اند اما هنوز هم ال ای دی ها با سایزهای بزرگتر از اولد تولید می‌شوند.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  بررسی سنسورها در دوربین های آنالوگ و تحت شبکه

طول عمر

در این مورد LG ادعا میکند در صورت استفاده روزی ۵ ساعت اولد ها تا ۷۰٫۰۰۰ ساعت طول عمر دارند ولی به‌دلیل گذشت زمان نسبتا کوتاه از عرضه این تکنولوژی صحت این موضوع هنوز ثابت نشده است. این در صورتی است که ال ای دی ها با پنل صنعتی IPS مانند مانیتورهای صنعتی پنتوس توانایی کارکرد ۲۴ ساعته و طول عمر بیش از ۶۰٫۰۰۰ ساعت را دارند و این امر به راحتی قابل اثبات است.

سوختگی صفحه

در ابتدا باید اشاره کرد به کار بردن اصطلاح سوختگی برای ال ای دی ها اشتباه است. این اصطلاح در مورد مانتیورهای CRT قدیمی کاربرد داشت که در آن به دلیل استفاده طولانی مدت، فسفر به کار رفته در پشت پنل این مانیتورها دچار مشکل شده و می‌سوختند که باعث ایجاد یک لکه سیاه می شوندکه به آن “سوختن صفحه” گفته میشد. این مسئله در مانیتورهای اولد نیز به دلیل استفاده از ترکیبات به کار رفته برای روشن شدن پیکسل مانند CRT دچار سوختگی می‌شوند ولی در اولد ها احتمال کمتری دارد و در استفاده معمول مشکلی پیدا نخواهد کرد اما ال ای دی ها به دلیل ساختار متفاوت نسبت به اولدها (همان طور که در ابتدا توضیح داده شد) دچار سوختگی نمی‌شود و به دلایل فنی ال ای دی در این موضوع توانایی بالاتری دارد.

مصرف انرژی

همان طور که گفته شد اولدها نیازی به نور پس زمینه ندارند و هر پیکسل انرژی کمی برای روشن شدن مصرف میکند. در مقابل ال ای دی ها از نور پس زمینه استفاده می‌کنند ولی این نور باید به اندازه کافی زیاد باشد پس انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

قیمت

مانیتورهای اولد یک تکنولوژی پیشرفته و به روز و پرجم دار محصولات تصویری است. در مقابل ال ای دی در چند سطح طراحی و تولید میشود و قیمت‌های متفاوتی دارد اگر بالاترین رده ال ای دی را با اولد مقایسه کنیم تفاوت زیادی در قیمت ندارد اما به صورت کلی ال ای دی ها را میتوان با قیمت‌های بسیار پایین تری نسبت به اولد تهیه کرد.

در انتها باید اضافه کرد ار نظر کیفیت تصویر نمایشگر های اولد از ال ای دی ها بهتر هستند اولد ها سبک تر و نازکترند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند و بهترین زاویه دید را ارائه می‌کنند با این وجود قیمت بالاتری نیز دارند. اگر هدف بررسی ارزش کلی محصول باشد بدون شک ال ای دی ها بهترین عملکرد را دارند اما اولد ها در مدت زمان کوتاهی پیشرفت چشمگیری داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.