دوربین مداربسته

فشرده سازی تصویر دوربین مدار بسته H265

توی این مقاله جهت آشنایی شما کاربران گرامی توضیحاتی در مورد دوربین مداربسته H265 و دوربین مداربسته H264 ارائه می گردد.

 

تاریخچه فشرده سازی تصویر دوربین مداربسته H264

با اختراع دوربین مداربسته نیاز های جانبی این دوربین ها چالشی برای تولید و ابداع فناوری های نوین گردید. به طور خلاصه در ابتدای تولید دوربین مداربسته بحث ذخیره سازی اطلاعات دوربین ها بسیار مهم بود و ذخیره سازی اطلاعات بر روی کاست انجام میشد و برای ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته از فرمت های MPEG استفاده میشد. ولی با کمی پیشرفت تکنولوژی هارد ، با مقدار مشخص اطلاعات بر روی خود به بازار آمد ، اما به دلیل حجم بالای دیتا ذخیره شده در فضای هارد دیسک درون DVR و NVR کاربران را از لحاظ مدت زمان ذخیره دچار مشکل می نمود، و کاربر زمان زیادی از تصاویر خود را در اختیار نداشت.

 

می توان اینطور بیان کرد که با پیشرفت تکنولوژی ذخیره سازی تصاویر، فرمت دوربین مداربسته H264 و دوربین مدار بسته H265 وارد بازار شد که تحول شگفت انگیزی در ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته ایجاد نمود.

 

دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته H264

فرمت دوربین مداربسته H264 باعث گردید حجم ذخیره سازی نسبت به فرمت های قدیمی ذخیره سازی تا حدود ۵۰ درصد کمتر فضای هارد دیسک را بدون اینکه باعث افت کیفیت تصویر گردد را ارتقا دهد که به همین منظور این تکنولوژی جایگزین فرمت های قدیمی در تولید دوربین مداربسته گردید.

 

نحوه کارایی دوربین مداربسته H264 و دوربین مداربسته H265

مولفه های موثری در کیفیت تصویر که رابطه مستقیم با حجم اشغال شده در فضای هارد دیسک را دارند عبارت اند از : نرخ بیت ،رزولیشن ، تعداد فریم های تصویر و ….

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره

با پایین اوردن این مولفه ها می توان حجم فایل های ذخیره شده را کاهش داد که با این روش کیفیت تصاویر نیز پایین می ایند و این روش را نمی توان جایگزین مناسبی دانست. ولی در سیستم دوربین مداربسته H264 روش کار به صورت ذیل می باشد.

در سیستم دوربین مداربستهH264 ، ابتدا تصاویر به صورت پشت سر هم قرار گرفته شده و با یک دیگر مقایسه میشوند این مقایسه به این طور است که وضعیت تمامی پیکسل های تشکیل دهنده تصویر بررسی شده و اگر تغییری ایجاد شده باشد * حرکت یا بالا و پایین رفتن میزان نور * تصاویر جدید ذخیره میشوند ، این ذخیره تصویر به این معنی است که فقط قسمت هایی که دچار تغییر شده اند ذخیره میشوند و مابقی تصاویر که دچار تغییر نشده اند از تصویر قبلی باقی میمانند .

 

 

دوربین مداربسته H265

H265یک روش و استاندارد در فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته است که با استفاده از این تکنوژی با نام اصلی * HEVCHigh Efficiency Video Coding * میتوان میزان فضای اشغال شده در حافظه هارد را بسیار کم کرد .

در سیستم نظارت تصویری یکی از پارامترهای مهم میزان فضای حافظه مورد نیاز ذخیره سازی میباشد که فرمت دوربین مداربسته H265 یکی از بهترین انتخاب ها میباشد .

این فرمت ذخیره سازی در واقع یک کد گذاری فایل های خام تصاویر دوربین مداربسته میباشد این رمز گذاری بدون افت کیفت تصاویر است به این معنی که کیفیت تصاویر معادل خروجی اصلی دوربین مداربسته است اما کاهش ۵۰ درصدی نسب به فرمت دوربین مداربسته H264 انجام شده است

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  انتقال تصویر دوربین مداربسته

استفاده از دوربین مداربسته H265 در سیستم های بزرگ و قدرت مند شبکه ای بسیار الزامی است زیرا در این روش پهنای باند مصرفی بین ۴۰-۸۰ درصد کاهش میابد .

 

دوربین مداربسته

 

تفاوت H264 و H265 چیست؟

اگر بخواهیم به طور درست ومنطقی تفاوت H264 و H265 را بررسی کنیم باید دو سیستم مشابه به هم را در کنار هم بگذاریم و عواملی مانند حجم دیتا ، سرعت رمز گذاری ، پهنای باند ، نرخ بیت ریت را بررسی کنیم که در سیستم H265 حجم دیتا تا ۵۰ درصد کاهش یافته ، سرعت رمز گذاری بسیار بالاتر رفته است پهنای باند کاهش یافته ۴۰-۸۰ درصدی و نرخ بیت ریت کاهش یافته ۵۰ درصدی را مشاهده کرد.

 

ابزار های دیدن تصاویرH265

ابزار ها و نرم افزای های بسیاری برای نمایش این فایل ها وجود دارد این نرم افزار ها مانند یک کلید برای باز کردن و نمایش این فایل ها میباشد که ما چند نمونه از این ابزار ها را برای شما معرفی میکنیم:

VLC player

AVC HD player

GOM player

به طور کل می توان گفت با پیشرفت تکنولوژی ، ذخیره اطلاعات با فضای کمتر و حجم بالاتر نیاز کاربران را با فناوری دوربین مداربسته H264 و دوربین مداربسته H265 برطرف نموده و سرعت بیشتر انتقال اطلاعات ، این سیستم را به روزتر گردانیده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.