پنل ‌های VA و IPS و TN

مقایسه پنل ‌های VA و IPS و TN

در این مقاله قصد داریم به مقایسه پنل ‌های VA و IPS و TN بپردازیم و بهترین پنل مانیتور برای گیم را به شما مخاطبان معرفی ‌نمائیم. برای خرید یک مانیتور خوب متناسب با نیاز خود در ابتدا باید با ویژگی های پنل های مانیتور آشنایی داشته باشید.

 

بررسی و مقایسه پنل‌های VA و IPS و TN

شناسایی پنل‌های مانیتور و آشنائی با ویژگی‌های فنی هر کدام اولین قدم برای برای خرید یک مانیتور مناسب می‌باشد. تکنولوژی‌های مختلف پنل در نحوه چیدمان مولکول ها در داخل پنل LCDها و نحوه تغییر حالت آنها در زمان اعمال ولتاژ با هم تفاوت دارند. نوع چیدمان و تغییرات حالت مولکول‌ها در کیفیت تصویر، زمان پاسخگویی و ویژگی‌های پنل تاثیر بسزایی دارد. تکنولوژی VA از لحاظ کارایی و توانایی بین IPS و TN طبقه بندی میشود. نقطه قوت آنها کنتراست بالاست بصورتی که داشتن کنتراست ۱:۳۰۰۰ یا ۱:۶۰۰۰ دور از انتظار نیست.

 

معرفی بهترین پنل مانیتور برای گیم

مانیتورها بسته به این که برای مصارف معمولی یا برای گیمینگ مورد نیاز باشند، متفاوت هستند و اگر قصد خرید مانیتور برای گیمینگ را دارید، در اولین قدم باید به نوع پنل آن دقت نمائید. برای انتخاب بهترین نوع پنل باید به این مورد توجه نمائید که شما به چه نوع بازی علاقه مند هستید.

 

در مقایسه پنل های VA و IPS و TN به طور مثال اگر شما علاقه مند به بازی هایی هستید که زمان پاسخدهی تصویر اهمیت بسیاری دارد باید مانیتوری را انتخاب نمائید که دارای پنل TN باشد. البته نقطه ضعف این نوع پنل ها کیفیت رنگ پایین و نرخ تازه سازی پایین می‌باشد.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  تفاوت مانیتور صنعتی با نمایشگر خانگی

 

اگر کیفیت رنگ مانیتور برای شما اهمیت دارد باید مانیتوری را انتخاب نمائید که دارای پنل IPS می باشد و همچنین اگر شما طرفدار بازی‌های ترسناک می‌باشید پنل‌های VA به دلیل کیفیت رنگ بالا و همچنین کنتراست بالا می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در ادامه به مقایسه جزئیات بیشتری از انواع پنل های مانیترو می‌پردازیم.

 

مقایسه پنل VA با پنل IPS و TN از نظر مشخصات فنی

پنل های VA در زمینه زاویه دید نمیتواند مانند IPS قوی ظاهر شوند و مشکلاتی زیادی دارند بصورتی که رنگ تصویر در زاویه غیر مستقیم تغییری نمیکند اما در این زمینه از پنل TN بهتر عمل میکند. پنل های VA نسبت به پنل های IPS جدید هستند ولی نسبت به پنل های TN زمان پاسخگویی پایین‌تری دارند.

این پنل‌ها را میتوان با Refresh Ratio بالا نیز ساخت اما بدلیل پایین بودن زمان پاسخگویی گاهی در تصاویر سریع تاخیر پیدا کرده و دچار تارشدگی میشوند.

 

در مقام مقایسه پنل VA از پنل TN تعداد رنگ بیشتری میتواند تولید کند که این امر به نمایش تصاویر با رنگ های واقعی تر منجر میشود. اما همچنان از پنل IPS ضعیف تر عمل کرده و توانایی پایین‌تری در تولید رنگ های مختلف دارد.

 

کاربرد پنل‌های VA

این پنل‌ها برای کاربردهای عمومی( بدلیل قیمت کمتر) مناسب هستند ولی برای مصارف تخصصی و حرفه ای گزینه مناسبی نیست. در مقایسه با مانیتورهای CRT تمام پنل های LCD از پدیده تاخیر رنج میبرند.VA برای از بین بردن تاخیر در پاسخدهی تلاش نمود اما نتوانست به اندازه پنل IPS در این زمینه موفق ظاهر شود. مسئله دیگر نورپردازی است که تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر دارد. دراین جا پنل های VA تصاویر تیره (سیاه) را بهتر از پنل های دیگر نمایش می دهند این امر به دلیل طراحی پنل میباشد و از این نظر می تواند گزینه مناسبی برای طراحان که کیفیت رنگ اهمیت دارد، باشد. این اتفاق بدلیل وجود پیکسل های عمودی است که در صورت عدم اعمال ولتاژ با چرخش ۹۰ درجه ای نور را کامل مسدود میکند و این باعث ایجاد سیاهی کامل میشود.

خواندن این مطلب خالی از لطف نیست  قابلیت WDR در دوربین مداربسته چیست؟

 

در پایان

همان طور که در این مقاله به مقایسه پنل‌های VA و IPS و TN پرداختیم، مقدار کنتراست نقطه قوت پنل های VA است. این امر بدلیل پوشش‌های ضدتابش نور و نوردهی پس زمینه پیشرفته باعث افزایش چشمگیر کنتراست شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.